10. Fakt o Rettovom syndróme
Celkový pohybový vývoj u detí sa nazýva hrubá motorika. Zahŕňa rytmiku pohybov čiže obracanie, lezenie, preliezanie, státie, chodenie, behanie, skákanie, hádzanie, chytanie, kopanie, ovládanie a držanie tela, či koordináciu ruka-oko.
Od útleho detstva kedy sa bábätko učí držať hlavičku bez opory a ovládať svoje končatiny následne dochádza k prechodu k lozeniu, sedeniu, postaveniu sa a chôdzi je hrubá motorika súčasťou nášho každodenného života a vďaka nej môžeme vykonávať bežné aktivity a činnosti.
U dievčat sa začne prejavovať ochorenie v rozmedzí medzi 6. až 18. mesiacom kedy sa začnú prejavovať problémy s koordináciou hrubej motoriky. Prestávajú sa pretáčať, sedieť, stáť, a tie ktoré sa naučili aj chodiť. V dôsledku zvyšovania tonusu až stuhnutosti svalstva vzniká skoliotické zakrivenie chrbtice a v dospelosti vzniká ťažké motorické postihnutie.
Dianka v rámci hrubej motoriky dokázala držať hlavičku, prvé a druhé vzpriamenie, pretočenie na bruško a späť a samostatný šikmý sed. Následne sa nám s prvými prejavmi diagnózy podarilo ťažko vybojovať vyhupnutie na štyri, štvornoženie a stoj s oporou. Postaviť sa sama a chodiť Dianka nikdy nevedela.
Diagnóza je to veľmi ťažká a prognóza ešte horšia, ale rehabilitáciami, pravidelným cvičením a masážmi dokážeme aspoň udržiavať to málo čo zostalo, odďaľovať skoliózu a veriť v zázraky.
Foto Archív: 31.10.2021
Problémy s koordináciou hrubej motoriky
